Ransomware na vzestupu – Chraňte vaše data před vydíráním
domůRansomware na vzestupu – Chraňte vaše data před vydíráním
Ve druhé polovině roku 2016 jsme svědky rapidního nárůstu útoků tzv. RANSOMWARE – škodlivého kódu, který vyhledává a šifruje uživatelská data. Cílem útočníků je vylákat z postiženého uživatele výkupné. Kryptovací metoda, kterou útočníci používají je velmi robustním šifrováním (například ransomware CryptoLocker využívá šifrování pomocí 2048-bit RSA klíče) a bez znalosti klíče je takřka nemožné uživatelské soubory dešifrovat. V tomto článku se však nebudeme zaobírat tolik definicí ransomeware, jako tím jak se této nákaze účinně bránit. Pokud vás zajímá více informací o ransomeware mohu doporučit tento článek:
http://technet.idnes.cz/nejvetsi-svinstvo-co-v-on-line-svete-ciha-ransomware-je-na-vzestupu-11j-/sw_internet.aspx?c=A161024_174208_sw_internet_nyv
Lokálně na vlastním počítači
Nejdůležitějším bodem, který necháme bez číslování je důvěryhodné antivirové řešení, nejlépe od některé z renomovaných společností, které se vývojem těchto řešení zabývají. Antivirus je potřeba mít stále aktualizovaný a rezidentní štíty zapnuté.
1. neukládat důležitá data pouze do svého PC.
2. vytvářet minimálně dvě zálohy důležitých dat, jednu na externí medium (externí HDD, DVD apod.), druhou do cloudového řešení – Dropbox/Google Drive/apod.
3. nikdy nenastavit spouštění aplikací Dropbox/Google Drive/OneDrive/apod. spolu se startem počítače. Tyto aplikace otevřít pouze za účelem synchronizace dat a opět ukončit.
4. udžovat software a operační systém aktualizovaný, včetně posledních bezpečnostích aktualizací.
5. pro běžné používání nepracovat pod účtem s právy administrátora, ale s účtem s omezeným přístupem ke správě počítače.
6. vypnout používání maker v sadě Microsoft Office – Word, Excel, PowerPoint, apod. a také v internetovém prohlížeči.
7. odebrat z prohlížeče následující doplňky: Adobe Flash, Adobe Reader, Java a Silverlight. Pokud tyto doplňky opravdu potřebuji (nebo některý z nich), nastavit jejich spouštění na dotázání.
8. nastavit zabezpečení a soukromí v internetovém prohlížeči na maximální úroveň.
9. Odebrat neaktuální pluginy a doplňky z internetového prohlížeče. ponechat pouze ty, které jsou pravidelně používané a udržovat je aktualizované.
10. Používat doplněk k blokování reklam v internetovém prohlížeči.
Chování online
Po antivirovém řešení by následující tři body měly být jakousi mantrou každého uživatele:
11. Nikdy neotevírat spam, nebo zprávy od neznámých odesílatelů.
12. Nikdy nestahovat přílohy ze spamu, nebo podezřelých emailů.
13. Nikdy neklikat na odkazy ze spamu, nebo podezřelých emailů.
Celý článek v AJ zde:
https://heimdalsecurity.com/blog/what-is-ransomware-protection/#ransomwareprotection
Seznam mutací ransomeware, které lze dešifrovat naleznete zde:
https://www.nomoreransom.org/decryption-tools.html